Kategorie: Úvod

Irák a Sýrie, patriarcha Younan: "Ať křesťané nevymizí, jako se to stalo v Turecku"

Image

"Naše noční můra, naše největší obava je, že by se v Iráku a v Sýrii mohlo stát to, co se stalo v Turecku, kde skoro už nemůžeme hovořit o přítomnosti křesťanů. (...) V této tragické situaci nám ruská intervence dává trochu naděje. Od doby, kdy začali intervenovat, se mnoho věcí v terénu změnilo."

 


 

„Naše noční můra, naše největší obava je, že by se v Iráku a v Sýrii mohlo stát to, co se stalo v Turecku, kde skoro už nemůžeme hovořit o přítomnosti křesťanů.“ Takto vyjádřil svoji hlubokou obavu syro-katolický patriarcha Ignác Youssif III. Younan na tiskové konferenci v Římě, kterou 28. ledna uspořádala asociace Pomoc církvi trpící (Acs). Patriarcha mluvil o dramatu, které zažívají mnozí Syřané, když dnes umírají kvůli nedostatku jídla nebo kvůli chybějící zdravotnické péči. Poznamenal, že „národ platí tu nejvyšší cenu za konflikt.“ Připomněl, kolik křesťanů již opustilo Sýrii a Irák a emotivně mluvil o městě Quaraquosh, křesťanské enklávě v Ninivské planině, dnes v rukou Islámského státu, přičemž až do roku 2014 byli jeho obyvateli hlavně syro-katoličtí křesťané. Také v Sýrii se drasticky snížil počet křesťanů. „V padesátých letech nás bylo 19% a nyní sotva 5%. Mnozí již opustili zemi a spousta dalších odjíždí a riskuje smrt v moři“.

 

Ohledně tolika tragédií odehrávajících se ve Středozemním moři Younan vyjádřil přání, aby byly vytvořeny humanitární koridory a kritizoval špatné řízení migrační krize: „Mnozí syrští utečenci byli v Turecku už tři roky, jejich emigrace měla být lépe plánována. Nesmíme opustit tyto lidi, je třeba nových a spravedlivých řešení.“

 

Patriarcha obvinil západní státy, že dali přednost svým vlastním geopolitickým zájmům před osudem blízkovýchodních křesťanů: „Teď už se o nás v médiích skoro nemluví. Hluboce mne zraňuje lhostejnost k osudu tolika nevinných.“

 

Na otázku, jak by mohlo vypadat možné vojenské řešení, syro-katolický patriarcha odpověděl, že „letecké bombardování s pomocí dronů je nedostačující. Pokud opravdu chceme zničit Daesh, je potřebná pozemní akce koordinovaná s národními armádami Sýrie a Iráku“. Younan striktně odmítá užívat pro označení Islámského státu název Isis: „Je to jméno připomínající křehký květ a nelze jej používat pro barbary, kteří vraždí, znásilňují, zotročují a unášejí ženy a děti.“

 

Patriarcha rovněž poznamenal, že zásah Ruské federace má pozitivní dopad na podmínky obyvatel: „V této tragické situaci nám ruská intervence dává trochu naděje. Od doby, kdy začali intervenovat, se mnoho věcí v terénu změnilo. Rusko velice pomohlo Sýrii k dobytí a osvobození měst a vesnic v držení teroristických skupin. Komukoli, kdo nám pomůže, abychom mohli zůstat ve své zemi, patří díky.“ Vyjádřil také vděčnost Ruské pravoslavné církvi za její slova podpory místním křesťanským komunitám, „které jsme z jiných stran neslyšeli se stejnou rozhodností“.

 

Younan se obrátil také k muslimské komunitě a zvláště k jejím náboženským lídrům, aby jasně odsoudili zločiny páchané muži Chálífátu.

 

Zdroj: agensir.it, ansamed.info


 

print Formát pro tiskKomentáře jsou automaticky uzavřeny 14 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, autor nepochopil odpovědět
avatar
Islám je ve skutečnosti nástrojem Vatikánu k likvidaci pravého původního křesťanství...

...původní Kristovo křesťanství je něco jiného než současný papežský katolicismus. Ve skutečnosti je Kristovo jméno pro Vatikán pouhou „maskou beránka“, která zakrývá největší podvod na lidstvu za posledních 2000 let!

Rád bych milé čtenáře upozornil že ve skutečnosti je tím, kdo islámskou invazi do Evropy řídí, Vatikán... on totiž dokonce kdysi islám stvořil... proto papeženci a mohamedáni tak kamarádí... je to prosté milý Watsone

http://www.ragauian.cz/vznik-islamu-a-tajne-dejiny-krestanstvi-aneb-jak-katolicka-cirkev-zabila-krista-znicila-krestanstvi-a-stvorila-islam/
odpověděl(a)
avatar
M
Islám je ve skutečnosti nástrojem Vatikánu k likvidaci pravého původního křesťanství...

Martino
Ty jsi vážně blb a to není urážka, ale konstatování pravdy.
odpověděl(a)
avatar
Martino, ano máš pravdu aspoň vidíš kam máš napřít své úsilí.

A všimni si: Ty jakýsi Martino on jakýsi M, nebo by mohl být i W či X. Jaká dojemná podobnost ve vystupování. Asi ale pořád nechápeš, že je to hodně podstatný rozdíl. On mne nezajímá je fakt mimo, ale kdo jsi ty?
, NEEXISTUJE ŽÁDNÉ POTVR odpovědět
avatar
Syrský pozorovatel pro lidská práva je nástrojem Západní propagandy

NEEXISTUJE ŽÁDNÉ POTVRZENÍ pravdivosti SOHR, protože to jsou jenom lži

Mnoho z obvinění v západním tisku, která obviňují ruskou vládu ze zabíjení civilistů, jsou založena výhradně na tomto jednom neprofesionálním a neobjektivním zdroji. Mezinárodní Business Times (IBT) publikoval 21. října článek s titulkem: Ruské letecké nálety v Sýrii zabily 370 osob včetně civilistů, říká SOHR. Avšak tento článek IBT neposkytuje žádný jiný zdroj, a pouze říká, že informace jsou „podle“ agentury SOHR.

20. listopadu 2015 agentura SOHR opět vydala zprávu, v níž tvrdí, že ruské letectvo zabilo v Sýrii 403 civilistů, včetně 166 žen a dětí. Zpráva neobsahuje žádné důkazy, které by dokazovaly toto tvrzení – doslova ani náznak jediného důkazu. Avšak to nezastavuje západní média od toho, aby citovala přesné údaje podle zprávy agentury SOHR jako důkazy o pravosti zpráv o civilních obětech.

http://www.nwoo.org/2015/12/19/syrsky-pozorovatel-pro-lidska-prava-je-nastrojem-zapadni-propagandy/
, nechápu odpovědět
avatar
v lednu 2016 zemřelo v Sýrii kolem 1300 civilistů. Kolem poloviny zabilo ruské bombardování. Většinu z té druhé poloviny zabily vládní jednotky. Kolem stovky zabili teroristé z Daesh.
http://pda.blisty.cz/art/80910.html
Možná má patriarcha dojem, že to zlepšilo situaci místních křesťanů, ale utrpení všech místních lidí pokračuje. Ukončí ho jediné zastavení bojů mezi Asadem, Íránem a Ruskem na jedné straně, opozicí a USA na druhé. Kurdové a některé malé opziční skupiny jen brání svoje území proti Daesh.
Rusko je momentálně nejvíc destabilizující faktor a má na svědomí nejvíc mrtvých civilistů. Moc patriarchu nechápu.
odpověděl(a)
avatar
Asi jde také o důvěryhodnost zdrojů ze kterých přebíráme zprávy a tvoříme si názor. Pořád ještě věřím, že křesťan je velmi pravděpodobně více důvěryhodný. I když někteří ŘKC diskutéři tady svědčí o pravém opaku. 7
odpověděl(a)
avatar
To Petr-Spilka:
já nezpochybňuji patriarchovu důvěryhodnost, jen považuju za nešťastný tento přístup, kdy se vyzdvihuje utrpení jeho komunity, a nebere v potaz utrpení všech.
Asadovu režimu jakož i ruské armádě jsou syrští křesťané lhostejní. Jsou to vojenské, zabijácké struktury. Plošně bombardují území protivníka bez ohledu na civilisty. Podporovat je mediálně, v naději, že budou ochránci křesťanů, to se může později hodně vymstít. Tak jako Koptům v Egyptě, když při arabském jaru podporovali vládu v naději že vláda vyhraje a bude je ochraňovat.
V tohle konfliktu není hodná a zlá strana. Obě hlavní strany konfliktu jsou zlé a dopouštějí se válečných zločinů.
odpověděl(a)
avatar
To je nejspíš pro jejich myšlení příznačné.
Kdyby to tak nebylo, nebyli by křesťani oporou Saddámova nebo Asadova režimu.
Nemá smysl se na ně zlobit, nenosíme jejich mokasíny. Je třeba s tím ale počítat a hlavně toto myšlení nepřejímat v evropských církvích.
A propos - křesťan není o nic důvěryhodnější než kdokoli jiný. Důvěryhodnost je hodnota s osobním ručením.
odpověděl(a)
avatar
pane kočko ten váš "zdroj" jsou lháři... vy jste tak naivní že tomuto zdroji věříte? ještě nikdy nepředložili důkaz...

tohle jsou lži: V lednu 2016 podle v Británii sídlící organizace Syrian Observatory for Human Rights zemřelo v Sýrii násilnou smrtí 1382 civilistů. Z nich 679 usmrtily ruské nálety, 516 vládní jednotky a jejich spojenci, 98 teroristé "islámského státu", 42 povstalci, 3 kurdské milice a 3 místní pobočka al-Káidy (Fronta an-Nusra). Nebylo možno určit, kdo způsobil smrt dalších 41 osob.
odpověděl(a)
avatar
Syrian Observatory For Human Rights sídlí v soukromém bytě v Coventry ve Velké Britanii a jedná se vlastně o one man show pana Rami Abdul Rahmana, jedná se o sunnitského muslima, který dlouhodobě pobývá v Británii, konkrétně od roku 2000 a zároveň provozuje prodejnu s oděvy. Ona organizace je tedy sám Rami Abdul Rahman. Dle jeho vlastních slov informace ze Syrie získává od svých informátorů v terénu, kteří se s ním spojují mobily a internetem. O financování, organizační struktuře se nedozvíte z veřejných zdrojů nic.

...

Závažnější je kritika, která zaznívá, že pan Rahman zamlčuje zločiny tzv syrské opozice, nejvážnější byla kritika ze strany AsiaNews (http://www.asianews.it/news-en/Massacres-by-Islamic-extremists-bolster-Bashar-al-Assad-28219.html) tisk řimsko-katolické pontifikální instituce pro zahraniční misie. Zde je dokonce obviněn z obrany islamistů.

http://www.paratdnes.cz/2015/10/Nesmi-zapadnout-Kdo-zpracovava-v-Londyne-zpravy-pro-BBC-a-Bloomberg-o-Rusku.html
, Svoboda Sýrie a Iráku odpovědět
avatar
není v dohledu. Demokraticky cítící obyvatelé těch zemí už tam nejsou. Pocházejí rozptýleně ze všech náboženských skupin, ale jsou beznadějně sami a svobodně mohou žít jen na Západě.
Křesťané tam žít budou moci, pokud jim k tomu pomůže teroristická vláda a ruská intervence. Šíité mají za sebou Írán, kdo podporuje ostatní skupiny, militantní sunnity z Nusry, nebo Kurdy, to nevím. Situace v těch zemích nemá dobré řešení. Proto si myslím, že prvořadým zájmem Evropy je úspěšná integrace těch lidí, kterým se podařilo k nám dostat, a pak ovládnutí migračních cest, aby ti lidé zbytečně neumírali.
odpověděl(a)
avatar
1 Skoro jsem si myslel že ses představil (Olin Svoboda 1 ) Tak snad jindy ale jsem rád, že s tebou mohu souhlasit. 1