Kategorie: Církev pod lupou, Úvod

Papež František otevírá obřad mytí nohou ženám v gestu přijetí

Image

Papež František změnil pravidla, takže kněz nyní může na Zelený čtvrtek mýt nohy ženám i jiným lidem ze společenství, nikoli pouze mužům, jak to dříve určovalo církevní právo.

 


 

Změna ohlášená 20. ledna odráží Františkovo jednání, kdy pouhý měsíc po svém zvolení v roce 2013 myl nohy mladým lidem, včetně žen a muslimů, v detenčním zařízení pro mladistvé ležícím za městem Římem.

 

Toto jednání rozzlobilo mnoho tradicionalistů, kteří namítali, že papež má dodržovat církevní právo a jiní poukazovali na to, že obřad vyžaduje účast pouze mužů, protože zpřítomňuje Ježíšovo jednání při Poslední večeři, kdy umýval nohy svým dvanácti učedníkům.

 

Katolická církev věří, že tato epizoda odehrávající se večer před Ježíšovým ukřižováním na Velký Pátek ustavuje formální úřad výhradně mužského kněžství. National Catholic Reporter z toho vyvozuje, že jakýkoli posun směrem k rozšíření skupiny těch, kterým má kněz v roli Ježíše umývat nohy, může vzbuzovat otázky týkající se svěcení.

 

Papežův čtvrteční čin pravděpodobně opět tuto debatu rozdmýchá a je jasné, že jde o další část jeho kampaně za reformu církve.

 

Oficiální změna byla ohlášena dekretem definujícím pravidla slavení mše a dalších obřadů, vydaným ve čtvrtek 20. ledna kardinálem Robertem Sarahem, vedoucím vatikánské liturgické kanceláře. Vatikán však také vydal list, který napsal papež František kardinálu Sarahovi v prosinci 2014, v němž ho žádá o změny v obřadu tak, aby „plně vyjádřil důležitost Ježíšova jednání při Poslední večeři.“

 

Vysvětlení této časové proluky zatím není k dispozici.

 


zdroj

 překlad: Kateřina Lainová

print Formát pro tiskKomentáře jsou automaticky uzavřeny 14 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, - odpovědět
avatar
Promiň- konečně jsem to pochopil. Potřebuješ psychiatra. Hezký večer.
, - odpovědět
avatar
Martino odpověděl.
Jak pak by tento fanatik ZLA vysvětlil mé čisté Lustrační osvědčení, které jsem před mnoha lety potřeboval ke své práci v justici? Jak si vysvětlit ty bláboly? Buď je permanentně opilý nebo je zdravotně nezpůsobilý. Nevím co je pravda, ale takové žvásty přijme jen člověk stejné intelektuální úrovně jako je zoufalec pod nickem R.A.F,. Slušný člověk se mu vyhne. Doma ho již sleduje jako seriál. Bohužel neúspěšný a trapný jako autor sám. Jinak pro ostatní mé skutečné jméno je Martin a v Itálii, kde jsem v Římě začátkem 90 let Čechy v Římě provázel, na mě volají Martino.

Mohu Tě ujistit, že nejsem fanatikem zla. Jen u Tebe silně narážím na zlo v Tobě zakořeněné a urážky které zde právě předvádíš nic nezmění na tom co už tady mnozí dávno vědí. Jsi a zůstaneš nevěrodoným do té doby dokud nám to co tvrdíš nedoložíš skutkem, což je že se tady veřejně podepíšeš pravým jménem abychom si to co tady tvrdíš(hlavně to Tvé lustrační osvědčení mohli ověřit) Zatím jsou jen kecy a kecy a jen tady klameš a osočuješ, takže se Ti nedá v žádném případě věřit. A jestli jsi opravdu doprovázel začátkem 90 let nějaké Čechy v Římě, tak to by si určitě nějaký na Tebe vzpoměl. Kdo ví, možná že se tak stane.
odpověděl(a)
avatar
R.A.F,
Jsi a zůstaneš nevěrodoným do té doby dokud nám to co tvrdíš nedoložíš skutkem, což je že se tady veřejně podepíšeš pravým jménem abychom si to co tady tvrdíš(hlavně to Tvé lustrační osvědčení mohli ověřit)

Martino
Ty si vážně hlupáček a špatný komik. Ty jsi vůbec nepochopil, že na tebe reaguji jen proto, abych o tobě více věděl. Měli jsme ve škole učebnici psychologie a typologie člověka. Moc dobrá pomůcka na čtení lidí, které nevidíš. Ne, tak dobrá jako grafologie, ale pomůcka dobrá. Ty jsi skutečný zoufalec, který si zde léčí svá bolístka.
, - odpovědět
avatar
David napsal: Ale neděláte křesťanství dobrou službu, když ho ponižujete - např. tykáním, když se neznáte, ale závažněji nadávkami, že je konfident, což jste odvodil pouze z toho, že deklaroval, že byl za komunistů vyslýchaný.[/b]

Děkuji Vám za napomenutí pane Davide, ale pokud jste si všiml tak tykačku začal tkzv. Martino a o urážkách nejen na mou osobu ale na jiné, Petra Spilku, Jana Molnára a jiných, kteří se podle svého svědomí snaží zastávat R. Bezáka, ani nemluvím. Krycí jméno Martino je krycí jméno jednoho konfidenta, který spolupracoval s STB. V žádném případě neoplácím stejnou mincí, jen pokrytcům odpovídám jako pokrytcům. Nikoho neponižuji, ponižuje se sám, když označuje všechny kteří se podle svého nejlepšího svědomí snaží domoci spravedlnosti v kauze Bezák za smyslů zbavené a nesvéprávné.
Jan Molnár jej vyzval – viz – Jan-Molnar, Martino a jeho lži (13.12.2015 19.02)
Jestli něco napíše nějaký sekretariát, ještě neznamená, že arcibiskup Róbert Bezák
něco udělal. Spousta papírů byla bez podpisu z obavy z vlastní odpovědnosti.
Panu arcibiskupovi dodnes nikdo nesdělil důvod odvolání...

Velké zločiny dělají vlci v rouše beránčím (opravdu nemyslím stejnojmenného kardinála).
I jednoho významného "víc než proroka" zlikvidovala nejmodřejší a nejváženější elita národa.
Stačilo málo. Spravedlivě obvinit a usvědčit ARB. Ale metody kurie jsou stejné jako u STB.
Je hříchem schovávat se za poslušnost a mlčení ke zlu nebo jeho obhajoba.

Martino se zde stále vše snaží okecat a přitom se bojí a skrývá svoji identitu.
Zamořuje diskuze. Už zde padly jeho přezdívky. Dopracujeme se k jeho odhalení?
Na to mu krycí jméno martino napsal nebo napsala doslova - viz jeho text pod článkem „vykastrovaný Ján Křtitel“ (Martino-RKC, Cenzura nebyla (13.12.2015 23:46) mimo jiné:
Zoufalý a nešťastný pan Molnar si klade provokativní otázku:
Už zde padly jeho přezdívky. Dopracujeme se k jeho (rozuměj martino) odhalení?
A hned si tkzv. Martino sám odpovídá:
„Kdepak Molanre, to se vám nikdy nepodaří.“- Takže slovo konfident si tento pisatel nebo pisatelka opravdu zaslouží a to do té doby dokud se tak bude chovat.

Takže pane Davide budu se snažit abych se vyjadřoval mírněji ale rozhodně. Přeji Vám hezký večer.
odpověděl(a)
avatar
R.A.F,
„Kdepak Molanre, to se vám nikdy nepodaří.“- Takže slovo konfident si tento pisatel nebo pisatelka opravdu zaslouží a to do té doby dokud se tak bude chovat.

Martino
Jak pak by tento fanatik ZLA vysvětlil mé čisté Lustrační osvědčení, které jsem před mnoha lety potřeboval ke své práci v justici? Jak si vysvětlit ty bláboly? Buď je permanentně opilý nebo je zdravotně nezpůsobilý. Nevím co je pravda, ale takové žvásty přijme jen člověk stejné intelektuální úrovně jako je zoufalec pod nickem R.A.F,. Slušný člověk se mu vyhne. Doma ho již sleduje jako seriál. Bohužel neúspěšný a trapný jako autor sám. Jinak pro ostatní mé skutečné jméno je Martin a v Itálii, kde jsem v Římě začátkem 90 let Čechy v Římě provázel, na mě volají Martino.
, - odpovědět
avatar
Martino kope kolem sebe: Ty jsi nikdy neslyšel o existenci Apoštolského listu Ordinatio sacerdotalis od papeže Jana Pavla II.? Tak co lezeš do diskuse když nevíš ani co je konfident a pleteš si pronásledované s udavači.

To víš že slyšel a velice dobře vím co je to konfident a také vím kolik tkzv. pronásledovaných se stalo udavači (tedy konfidenty) za 30 stříbrných .... dobře víš konfidente o čem mluvím, tak znovu a znovu kopeš kolem sebe a nazýváš své protivníky záměrně nevzdělanci, když netančí jak ty pískáš. Ale jak vidíš, tak je tady spousta lidí myslících a prostých k naslouchání vanutí Ducha svatého, ne zakonzervovaných fariezů trvajících na danných zákonech o kterých tvrdí, že je striktně dodržují a toto dodržování vyžadují také od jiných ( to jsou ta břemena, které nakládají jiným,a kterých se sami ani nedotknou) ale na druhé straně nevidí a neslyší svého bližního a ubližují mu pomluvami, nepravdami a ponižováním a falešným a křivým obviňování a na zakázku mocných ještě horších než oni sami, sídlících přímo ve Vatikánu, jsou schopni všeho (a to vše pod záštitou tkzv. poslušnosti papeži, což je do nebe volající)? Své zlé jednání završují vysmíváním se těm, kteří na to poukazují, protože na základě svého svědomí nemohou mlčet. Ano. V praxi nám to stále ukazují Baxant, Zvolenský, fašista Sokol a ty jejich hlásná trouba na Robertu Bezákovi.

Jan Pavel II je dnes svatý. Takže když patří do společenství svatých, tak se spolupodílí na tvoření světa. Můžeme se k němu obracet jako k přímluvci se svými prosbami a on se určitě přimlouvá u Boha za celou církev a za dění v ní. A to také za nynějšího papeže Františka, kterého ke změnám v církvi vede Duch svatý možná a právě na přímluvu Jana Pavla II.
Chceš snad popřít, že nynější papež není Duchu svatému otevřený a že o neprosí o pomoc aby mu pomohl provést nikoliv změnu Božího zákona, ale jeho naplnění tak aby to církvi prospělo nyní i v budoucnosti? Tato diskuze tady není o tom, že již zítra někdo bude světit ženy za kněze nebo biskupky. Zatím se o tom začíná jen mluvit a na tom není vůbec nic špatného. Jestli bude tato diskuse plodná a najde se dobré řešení, tak jen ať probíhá. Do doby než bude přijato jiné rozhodnutí nynějšího papeže Františka, nebo dalšího papeže, všichni respektují stávající nikoliv definitivní rozhodnutí Jana Pavla II.

Kdyby Chtěl být Kristus definitivní, tak by tobě i nám všem jasně ukázal jak to umí. On nám dal ale svobodu a jasně nás upozornil, že na základě této svobody k vůli němu povstane národ proti národu, bratr proti bratru, syn se postaví proti otci a způsobí mu smrt..... atd.
A potom se modlí ke svému Otci. Otče prosím tě za ty které jsi mi dal, dej aby byli jedno v Tobě jako já jsem jedno s Tebou a Ty semnou.
Kristus dobře věděl a ví, že ani apoštolové nejsou jedno a že jsou jenom lidé, se svými starostmi a různými názory a také ví, že titéž slabí lidé tvoří a budují Kristovu církev i nyní. Nový zákon jasně popisuje, jak se rozcházely některé názory sv. Petra a sv. Pavla, ale také ostatních učedníků, ale vždycky si sedli a hledali společnou cestu. Kristus jako všemohoucí to mohl jednou provždy vyřešit a sjednotit nás násilně ze své moci. Neudělal to. Právě proto a díky Bohu, trvá a musí trvat dialog v církvi, ikdyž je ho velice málo protože spousta starých konzervatrivců se snaží, aby nebyl vůbec a umlčuje lidi stejně jako ty konfidente svými konzervativními názory a neštítí se postavit i proti samotnému papeži, přesto že na druhé straně poučujete druhé o bezpodmínečné poslušnosti papeži, ale jen ve věcech, které hodí jen vám. Proto ti píšu znova, že tady píšeš zakonzervované nesmysly a šíříš zde farizejství, které smrdí antikristem. Dokud svět světem je a bude, každé rozhodnutí předcházejícího papeže je prozatimní, ikdyž platné. Církev a všichni dosud žijící lidé na světě jsme hledající, kteří, když budeme naslouchat Duchu svatému, můžeme a musíme spolu s ním stále věci měnit k lepšímu a to až do soudného dne, kdy teprve nastane definitivní rozhodnutí po kterém tady voláš.
odpověděl(a)
avatar
Hustý 1 a dobrý 1 a výživný 1 Palec nahoru 1
odpověděl(a)
avatar
Vážený R.A.F., Martino je, jak píšete, šiřič zakonzervovaných nesmyslů, a to neodbytný a otravný. Ale neděláte křesťanství dobrou službu, když ho ponižujete - např. tykáním, když se neznáte, ale závažněji nadávkami, že je konfident, což jste odvodil pouze z toho, že deklaroval, že byl za komunistů vyslýchaný.
odpověděl(a)
avatar
Díky, trefně napsáno.
, - odpovědět
avatar
Deklaruji, že církev nemá vůbec žádnou autoritu udělovat kněžské svěcení ženám a že toto rozhodnutí musí být považováno všemi věřícími církve za definitivní.

A to tě kde naučili konfidente. U Baxanta, nebo v bartolomějské.
Pamatuj si konfidente- definitivní je jedině Bůh.
odpověděl(a)
avatar
R.A.R,
Deklaruji, že církev nemá vůbec žádnou autoritu udělovat kněžské svěcení ženám a že toto rozhodnutí musí být považováno všemi věřícími církve za definitivní.
A to tě kde naučili konfidente. U Baxanta, nebo v bartolomějské.
Pamatuj si konfidente- definitivní je jedině Bůh.

Martino
Nedovzdělanec, který se hrabe v učení ŘKC a všem ukazuje, že nic nezná, nic neví, jen si zde čechrá peří svým primitivismem. Ty jsi nikdy neslyšel o existenci Apoštolského listu Ordinatio sacerdotalis od papeže Jana Pavla II.? Tak co lezeš do diskuse když nevíš ani co je konfident a pleteš si pronásledované s udavači. To je ukázka ZLA nebo chorého mozku. Ani jedno ti nepřeji, ale projevuješ se jako Zlý i jako chorý. Podle Písma sv. není ti pomoci a činíš tak ke své vlastní zkáze konstatuje Písmo sv. Ale protože nic neznáš, tak to nevíš. A nepleť se mezi katolíky, když jím nejsi, poblouzněný fanatiku.
, - odpovědět
avatar
Možná jsme už někdy něco slyšeli, že Ježíš Kristus je stejný včera, dnes i navěky...
, - odpovědět
avatar
Zajímalo by mě, zda-li jste vy osobně umyli někomu nohy, když tak bezostyšně kritizujete papeže. Kdy jste před druhým člověkem padli na kolena a prokázali mu službu, kterou dělali otroci? Jako žena k tomu nepotřebuji kněžské svěcení. A dokonce se nezdráhám umývat ani jiné části těla... Pán Ježíš byl vždy nejblíže těm na okraji společnosti, těm ubohým, bídným, pohanům, hříšníkům. A věřím, že kdyby v té době byli muslimové, nevyloučil by ani je. On totiž nikomu nestraní. Kdybychom znali Srdce Boha, ušetřili bychom si tuto diskuzi a v tiché kontemplaci bychom spočinuli před Jeho pokorou a dobrotou. Naše soukromé názory nejsou důležité. Důležitý je Boží záměr se stvořením, s každým z nás. Přej všem diskutujícím, aby poznali a naplno žili své osobní povolání Bohem.
, - odpovědět
avatar
Mumad odpověděl(a) (31.1.2016 17:44)
avatar
Bezak furt este sa nezmieril zo stratou prestize? Nemal som rad Srholca, ale dobre mu odkazal, ze nech ide robit smatiara. Kto chce byt prvy, nech sa stane sluzobnikom vsetkych.

Tak se toho drž a do Bezáka se nestrefuj, Nesaháš mu ani po paty. A přestaň chlastat. Určitě až vystřízlivíš, tak Ti to dojde, ale musíš vystřízlivět docela, zkrátka nafurt.
odpověděl(a)
avatar
Pocul som zase, ze na Pohode, kde bol Bezak boli opiti, ba vraj i zdrogovani mlasi ludia
odpověděl(a)
avatar
Hej a kde je Ježiš tam vždy býva aj velˇa chorých a hriešnikov, však? Premýšľam, kde sú dokonalí - tak tam s nimi prebýva kto?
, - odpovědět
avatar
Mumad odpověděl(a) (31.1.2016 17:44)
avatar
Bezak furt este sa nezmieril zo stratou prestize? Nemal som rad Srholca, ale dobre mu odkazal, ze nech ide robit smatiara. Kto chce byt prvy, nech sa stane sluzobnikom vsetkych.


Tak se toho drž a do Bezáka a přestaň chlastat. Určitě až vystřízlivíš, tak Ti to dojde, ale musíš vystřízlivět docela, zkrátka nafurt.
, - odpovědět
avatar
Treba si naliat cisteho vina. Aktivne zapojenie zien xo liturgie, odhalovanie ich noh a bozkavanie sabotuje nasu snahu obratit moslimov na vieru. U nich to voci krestanom vyvola len odpor, nenavist a pohrdanie. A Bergoglia budu vnimat ako slizkeho, odporneho, uchylneho starca s depilovanym ksichtom. Omluvam sa, ale mam take obavy.

Ty už sis veru nalil a pořádně.......
odpověděl(a)
avatar
Argument ziadny? Take liberalne :(

Strana:  1 2 3   další »